Obľúbené živorodé rybičky

Každý milovník akvaristiky niekde začínal, najčastejšie rybičky pre začínajúcich akvaristov ale prešli zmenami v šľachtení. Aké ryby sú do akvária top? Akvárium je žiarivým doplnkom v každom priestore, či už je to morské akvárium alebo klasické. Na výber máme množstvo druhov rýb. Najznámejšími a najviac žiadanými sú živorodky, ikernačky a labyrintky.  Medzi labyrintky patrí práve bojovnica, ktorá je často a mylne nesprávne umiestňovaná do príliš malých a guľatých akvárií. Za následok to má skorý úhyn a smutne vyzerajúcu rybičku so zvesenými a nezdravo pôsobiacimi plutvami. Neonky či skaláre sú príklad pre zastupiteľov ikernatých rýb. Teda tých, ktorý sa rozmnožujú ikrami.

Akvárium môžete umiestniť do ktorejkoľvek časti domu

Nás ale v tomto článku zaujímajú hlavne rybičky z poslednej kategórie a to sú živorodky. Ich druhov a poddruhov sú stovky a každým rokom pribúdajú nové mutácie a variácie týchto nádherných rybičiek. Sú to práve zástupcovia najviac vystavovaných a predávaných rýb v akvaristikách a chovateľských obchodoch. Predstavitelia sú gupky, molinézie – molly, mečúne a platy. Tieto druhy sú každý známy svojou osobitosťou a farebnosťou. Gupky sú malý zástupcovia tejto početnej rodiny, avšak majú najširšie portfólio druhov a farieb medzi týmito rybkami.

pozor akú vodu dávate do akvária

Hlavným znakom živorodých rybičiek ako nám vyplýva za názvu je rozmnožovanie rodením živých potomkov. V tele samičky sa vyvíjajú z oplodneného vajíčka. Štandardná dĺžka gravidity je 28 – 30 dní. O blížiacom sa pôrode nás informuje tmavá tehotenská škvrna, ktorú môžeme vidieť vzadu na brušku samičky. Nie je žiadnou raritou vrh o 30 -40 kusov mladých, ktoré rýchlo rastú a okamžite plávajú. Samčekovia sú odlišný od samičiek. Kým samičky nie sú príliš farebné, samčekovia sa od nich líšia výraznejším sfarbením a rôznou dĺžkou a veľkosťou plutiev. Rozhodne si ich teda nemôžete pomýliť.