Prečo má vaša mačka škaredú srsť

Mačacia srsť vám vie povedať naozaj veľa o jej zdravotnom stave. Keď vidím, že jedna z mojich mačiek nemá lesklú srsť alebo jej nadmerne vypadáva, okamžite do nej začínam pchať probiotiká, vitamíny a prípravky na podporu imunity. Aké sú najčastejšie dôvody škaredej srsti?Biela mačka.jpg
 
Nevhodná strava
 
Ak vašej mačke podávate nevhodnú stravu, takmer so stopercentnou istotou sa to odrazí na vzhľade jej srsti. Ak teda niečo také zbadáte, zmenu stravy, urobte ako prvú vec. Počkajte asi dva až tri týždne. Ak sa jej srsť bude opäť lesknúť, tak ste odhalili správny problém. Ak nie, tak navštívte lekára.
 
Narušené trávenie
 
Nefungujúce trávenie môže byť spôsobené mnohými vecami. Môže to byť už spomínaná strava, ale taktiež červy alebo iné – ťažko zistiteľné problémy. Mačku preto treba určite odčerviť a podávať jej aspoň po dobu jedného mesiaca kvalitné probiotiká. Kupujte len tie, ktoré sú určené pre mačky, nie pre ľudí.
 
Absencia dôležitých živín
 
Tak ako nám ľuďom, môže aj mačkám v tele niečo chýbať. Hovorím hlavne o vitamínoch a mineráloch. Riešením na tento problém, je podávanie výživových doplnkov pre mačky. Dostanete ich v podobe kvapiek alebo pasty. Väčšina z nich je príjemne chutená, takže nebudete mať problém s tým, aby ste ju do svojej mačky dostali.
 
Bezoáre v žalúdku
 
Bezoáre sú zhluky srsti, ktoré sa mačke ukladajú v žalúdku. Dostanú sa tam pri tom, ako si čistí jazykom svoj kožuch. Von sa dostanú len spolu s trávou alebo pomocou špeciálnej pasty. Preto musíte mačke pravidelne podávať jedno alebo druhé.Mačka s pásikmi.jpg
 
Vážnejšie problémy
 
Zlá kvalita srsti môže hovoriť aj o vážnych zdravotných problémoch. Ak nepomôže ani jedna zo spomínaných možností, určite navštívte čím skôr veterinára. Môže sa stať, že bude potrebné urobiť odber krvi alebo i iné odborné vyšetrenia. Hlavné je, aby ste si srsť svojej mačky všímali pravidelne. Okamžite, keď nebude vyzerať špičkovo, začnite túto situáciu riešiť.