Budapešť – čo nesmiete obísť


Budova maďarského parlamentu
Budova maďarského parlamentu, ktorá bola navrhnutá a postavená v štýle gotickej architektúry, je jednou z najväčších budov v Maďarsku a je domovom stoviek parlamentných kancelárií. Aj keď pôsobivá budova vyzerá fantasticky zo všetkých uhlov, aby ste videli budovu v celej svojej kráse, oplatí sa na ňu pozrieť ju z druhej strany Dunaja.parlament.jpg
Kúpele Gellért
 
Jedným z najväčších kúpeľov v meste je kúpeľné a liečebné centrum Gellert, ktoré zahŕňa vonkajší bazén (ktorý sa mení na vlnobitie), šumivý bazén, fínsku saunu a množstvo ďalších sáun a bazénov.
 
Masáže a iné kúpeľné procedúry sú k dispozícii za príplatok. Komplex bol pôvodne postavený v rokoch 1912 až 1918 v secesnom štýle, ale počas druhej svetovej vojny utrpel vážne škody. Celé kúpele boli v roku 2008 dôkladne zrekonštruované, aby sa kúpele vrátili do svojej pôvodnej slávy.
 
Námestie hrdinov
 
Námestie Hrdinov (Hosök tere), ktoré označuje koniec Andrássyho ulice, je domovom ikonickej pamiatky, na ktorej sú vyobrazenia siedmich náčelníkov Maďarov, o ktorých sa predpokladá, že viedli Maďarov zo strednej Ázie do karpatskej kotliny.
 
Na strednom pilieri je archanjel Gabriel, ktorý drží uhorskú korunu. Na oboch stranách stredného stĺpca sú dve zhodné kolonády, ktoré zobrazujú množstvo ďalších historických maďarských osobností. Pôsobivé budovy na oboch stranách námestia sú galérie umenia.dunaj.jpg
 
Dunajská promenáda
 
Tento úsek chodníka Dunaja vedie od dvoch mostov. Je ideálny pre tých, ktorí chcú krátku, ale zaujímavú prechádzku. Prechádzka po Dunaji je vynikajúci spôsob, ako vidieť mnoho z najznámejších pamiatok v hlavnom meste.
 
Pri pohľade na rieku uvidíte Budínsky hrad, Sochu slobody na kopci Gellert a Rybársku baštu. Pri rieke si môžete pochutnať v mnohých reštauráciách, kaviarňach. Dunaj je tiež ideálny na plavbu po rieke.