Jednoduché triky ako urobiť zo spálne oázu pokoja

V dnešnom uponáhľanom svete plnom stresu a zhonu je pre každého človeka dôležité mať svoj vlastný priestor pre oddych. Najideálnejším priestorom je spálňa. Preto vám prinášame pár jednoduchých a osvedčených trikov a nápadov ako zo spálne vyčarovať miesto, kde sa budete cítiť ako vo svojej osobnej oáze pokoja.

ložnice

· Vymaľujte
Úplným základom každej správnej relaxačnej miestnosti je farba stien. Do tej svojej by ste mali voliť farby, ktoré sú upokojujúce, najlepšie zemité. Napríklad svetlú modrú alebo zelenú, či šedú. Samozrejme všetko môžete zvoliť podľa osobných preferencií, čiže použiť aj sýtejšie farby, avšak s nimi opatrne, lebo môžu navodiť pocit podráždenosti, prípadne narušiť váš spánok.

· Osvetlite
Pre dobrý oddych je veľmi dôležité aj vhodne zvolené osvetlenie v spálni. Do tejto miestnosti by ste mali voliť svetlo, ktoré je jemnejšie a najvhodnejšie je použiť teplé biele svetlo. Dobré je takisto sa zamyslieť nad umiestnením svetla. Najlepšie je mať jedno centrálne stropné osvetlenie, ktoré nebude priamo nad posteľou. Potom je to vhodné doplniť nejakým menším svetlom blízko postele, ak napríklad radi čítate v posteli.

· Umiestnite
Aby ste sa cítili príjemne je potrebné vhodne umiestniť posteľ. Najvhodnejšie je umiestniť ju, aby ste neležali priamo pod oknom, pretože to má negatívny dopad na kvalitu spánku. Veľmi dôležité je vyhnúť sa aj všetkým rušivým elementom. Spálňu si netreba spájať s pracovňou, takže tam nemajú čo hľadať elektronické zariadenia ako počítač, televízia a podobne. Podstatné je aj to, aby oproti posteli priamo neboli nejaké lesklé povrchy alebo prípadne zrkadlá, ktoré môžu spôsobiť problémy pri zaspávaní.

postel

· Dekorujte
Dôležitým elementom každej oázy pokoja sú vhodne vybrané doplnky a dekorácie. V tejto oblasti všetko závisí od daného človeka, jeho názorov, životného štýlu a preferencií. Pri rastlinách je podstatné sa vyhnúť väčšine rastlín, ktoré v noci berú kyslík a zhoršujú teda spánok. Ak však chcete rastlinu do spálne, je potom vhodné voliť aloe vera, ktoré produkuje kyslík aj v noci, banánovník, ktorý pomáha so suchým vzduchom, prípadne jazmín, ktorý tlmí úzkosť či podráždenosť. Čo sa týka vôní, vhodné sú prírodné sviečky s jemnou arómou alebo vrecúška so sušenými bylinkami, napríklad vanilka či levanduľa.