1. Nákupte vopred dostatok jedla.
Ak Vášho psa kŕmite granulami, nakúpte dostatok vopred. Na mieste Vašej dovolenky nemusí byť značka, ktorou normálne psíka kŕmite dostupná a náhla zmena, obzvlášť v cudzom prostredí by mohla priniesť tráviaca problémy.

2. Ak cestujete vlakom/ autobusom/ lietadlom, vopred sa oboznámte sprepravnými podmienkami spoločnosti.
Každá aerolínia alebo iná prepravná spoločnosť má vlastné pravidlá, s ktorými je lepšie sa oboznámiť pred cestou, popríde môžete zavolať na infolinku.
3. Obľúbené hračky alebo deka môžu pomôcť zmierniť stres z cestovania a nového prostredia, ak môžete, určite ich zbaľte so sebou.
4. Ak psa prepravujete v klietke alebo prepravke, položte na dno savú podložku.
Vyrábajú sa špeciálne pre psov, ale postačia aj podložky pre ľudí, ktoré sa dajú kúpiť v každej lekárni alebo zdravotníckych potrebách.
5. Nenechávajte psa v aute dlho osamote.
V médiách sa počas leta pravidelne objavujú správy o psoch, ktoré zahynuli v horúcom aute. V horúčavách sa auto dokáže vyhriať veľmi rýchlo, v žiadnom prípade to nepodceňte!
6. Vyberte správnu prenosku.
Prenoska by mala byť dosť veľká na to, aby sa v nej pes mohol otočiť a pohodlne si ľahnúť. Aerolínie majú presné pravidlá, týkajúce sa typu klietok a prenosiek, v ktorých môže byť zviera prepravova

7. Známe pachy pôsobia na psa upokojujúco.
Ak máte obavy, že Váš pes bude na cudzom mieste nepokojný, môžete pár dní spať v starom tričku, aby získalo Váš pach a jednoducho ho na novom mieste dať k Vášmu psíkovi.
8. Ak cestujete autom, nezabudnite zabaliť vodu aj pre Vášho psa.
Dehydratácie z horúčavy sú pre psov rovnako nebezpečné ako pre ľudí.
9. Pred cestou zvážte návštevu veterinára.
Nezabudnite skontrolovať, či má Váš miláčik všetky potrebné očkovania, informujte sa o liekoch, ktoré môžu pomôcť pri nevoľnosti pri cestovaní, poprípade sa informujte o prípravkoch proti kliešťom a iným parazitom.