Aj osvetlenie môže byť kreatívne

Nudí vás klasické osvetlenie vo vašom byte? Tak ho čím skôr zmeňte. V dnešnej ponuke obchodov nájdete svetlá od výmyslu sveta. Jedným z nich sú aj LED pásky Led produkt.

LED pásik svietiaci viacerými farbami na ružovom pozadí

LED pásiky, ktoré nájdete aj pod názvom LED strip, si dnes získali veľkú popularitu. Môžete nimi osvetliť obývačku, detskú izbu, kúpeľňu, alebo terasu. Pásiky využijete aj netradičné osvetlenie. Môžete ich napríklad nalepiť na okraje schodiska. Takto už nebudete mať problém, ak sa budete chcieť v noci presunúť po svojom byte. Zaujímavo pôsobia aj oblepené kuchynské linky, či konferenčné stolíky. Pásiky môžete dokonca využiť aj vo vnútri šatníka, či iných policiach.
Jednoznačnou výhodou je ich malá spotreba. Klasicky sú vyrábané dvanásť Voltové, alebo dvadsaťštyri Voltové pásiky. Je vám teda jasné, že ak ich necháte zapnuté nonstop, na vašom účte za elektrinu sa to takmer nijako neodzrkadlí.

Vo všeobecnosti majú pásiky takúto spotrebu
Jeden meter pásky má príkon 4,8 Wattu. Ak si vezmeme, že priemerná cena za elektrinu je dvanásť centov za kWh, museli by ste týmto metrovým pásikom svietiť bez prestávky približne sedemdesiatdva dní, aby ste zaplatili jedno euro.

Pásiky dostanete v rôznych farbách. Niektoré majú k sebe aj diaľkové ovládanie, ktorým viete meniť intenzitu, konkrétne farby alebo tempo ich blikania. Jednoznačnou výhodou je aj to, že na ich spodnej stránke nájdete lepiacu pásku. Vďaka nej ich môžete pripevniť na akýkoľvek povrch. Pokiaľ by ste ich chceli umiestniť priamo na drevo, alebo iný horľavý materiál, je dobré použiť hliníkovú listu, ktorá zabráni prehrievaniu povrchu. Vznik požiaru je síce málo pravdepodobný, avšak opatrnosti nikdy nie je dosť.

Farebný LED pásik stočený v kruhu

Čo si všímať pri ich kúpe

  • Typ SMD diód
  • Svetelný tok
  • Zmena farieb, intenzity osvetlenia, prepínanie rytmu blikania- túto funkciu majú RGB a RGB-W pásiky
  • Dĺžku pásov
  • Napätie
  • Príkon