Máš motorku, no chýba ti kvalitná prilba?

Ku každému motorkárovi sa okrem skvelého pôžitku z jazdy zároveň spája vyššia zodpovednosť voči dodržiavaniu bezpečnosti na cestách. Práve motorkári sú totiž skupinou, ktorých úmrtie na cestách zastihuje v pomerne vysokých číslach, pritom k najrizikovejším sa radí zranenie hlavy. Tento článok však v žiadnom prípade nemá v pláne vás od jazdy na motorke odradiť, naopak. Chápeme, že tieto stroje a jazda na nich doprajú nenahraditeľný zážitok s dávkou slobody, ide však o to, aby sme boli dostatočne chránení a nezabudli na preventívne opatrenia ešte predtým, než motorku naštartujeme. Potrebným, neodmysliteľným a vlastne aj zo zákona povinným ochranným prostriedkom je predovšetkým prilba na motorku a my si v tomto článku vysvetlíme, aký typy prilieb máme na výber.

motorka

  • Nezabudnime však ešte pripomenúť, že povinnosť ich nosenia sa nevzťahuje len na vodiča, ale aj na spolujazdca.

Výber tej správnej prilby by ste si mali premyslieť detailnejšie a to na základe vašej preferovanej jazdy, zamerajte sa pritom na komfort, ale predovšetkým na dostatočnú ochranu pri jazde.

motorkář

Aké prilby teda poznáme?
Integrálne prilbysú odporúčaným riešením, pokiaľ vlastníte o niečo rýchlejšiu mašinu a hľadáte bezpečie, no zároveň komfort pri rýchlejšej jazde. Tento typ pokrýva celú hlavu vrátane tváre, čo vás ochráni nielen pred možným pádom, ale aj pred nepríjemným protivetrom či nadmernému hluku.
Zaujímavou voľbou sú moto prilby vyklápacie, ktoré takisto pokrývajú celú tvár, no s tým rozdielom, že predná časť sa dá praktickým spôsobom hocikedy vyklopiť, pričom nie je nutné dávať dole celú prilbu. Ide o skríženie bezpečnosti, komfortu a zároveň veľmi praktického ovládania.

V prípademotocrossových prilieb je asi zbytočné predstavovať, k akej jazde sú určené. Každopádne ich využijete pri jazde po tom najnáročnejšom teréne, majú skvelé odvetrávanie a sú špecifické aj ochranou brady. Pri ich nasadení sa odporúča používať vhodné okuliare kvôli lepšej viditeľnosti.
Otvorené prilbysú praktickou a cenovo nenáročnou voľbou, pokiaľ uprednostňujete jazdu skútrom alebo menším motocyklom po nenáročnom teréne (po meste) a pri nižšej rýchlosti.