Realita alebo klam v reklamách?

Rozhodovať sa o výbere najvýhodnejšej hypotéky len na základe uistenia v reklamnom spote nás môže stáť finančná gramotnosť aj dosť vysokú sumu, o ktorú nás banka pri nevýhodnej pôžičke počas jej splácania pripraví.

finance

– Vyberať si hypotéku len preto, že nám ju odporúčajú v reklame, je naozaj nerozumné. Sklamaniu sa zrejme nevyhnete, pretože na to, aby vám banka priznala výhodný úrok, treba spĺňať aj určité podmienky. K nim patrí napríklad aktívny sporiaci účet, využívanie niektorého z účtov banky alebo kreditnej karty, samozrejme, pravidelne.

– Pri nesplnení niektorej z týchto podmienok sa môže stať, že úrok hypotéky vám môže banka až zdvojnásobiť. Jeho výška nie je presne daná pre každého žiadateľa, jednotlivých klientov si banka preveruje a posudzuje inak. Faktorov je viacero, môže brať do úvahy výšku žiadanej hypotéky, výšku mesačného príjmu alebo životného minima. Pri žiadosti by ste mali byť pripravení na každú alternatívu. Dôležitou vecou je mať čistý finančný register, teda ak už nejaký ten záznam máte, hypotéku vám schvália len s ťažkosťami. Aj malý problém môže skomplikovať schválenie hypotéky, a to by ste potom boli veľmi nemilo prekvapení a hlavne sklamaní.

– Aby sme sa vrátili k reklamám: ak sa v reklame objaví ponuka úroku napríklad od 0,5 %, tak to nie je celkom pravda. Je dôležité, aby ste si prečítali aj text malými písmenkami v spodnej časti, ktorý hovorí, že na to, aby vám bol tento úrok priznaný, musíte spĺňať dané podmienky banky. Na to si však dá pozor len malé percento zo žiadateľov o hypotéku a potom sa trápia s vysokými úrokmi pri splácaní celý život. Je to zo strany banky podvod či nie?

– Áno aj nie. V prípade, že by ste podali námietky s odôvodnením, že vás banka oklamala, ona môže namietať, že upozornenie v zmluve bolo, len vy ste si dôsledne neprečítali všetky podmienky, ktoré sa v zmluve o uzatváraní pôžičiek nachádzajú. Takže ak sa nechcete dať nachytať, pozorne čítajte všetky texty, ktoré sú súčasťou zmluvy.

bankovky

Dôkladný výber znamená výhodný úrok

Na Slovensku je niekoľko bánk, na ktoré sa so žiadosťou môžete obrátiť. Banky sa snažia nalákať na svoje služby čo najviac zákazníkov, preto úroky, ale aj rôzne produkty, ktoré ponúkajú, prispôsobujú dopytu a priebežne upravujú. Pred samotným rozhodnutím o hypotéke si preverte všetky dostupné informácie a až potom sa rozhodnite pre niektorú z ponúk. Častokrát ide totiž o záväzok na celý život.