Starostlivosť o nohy sa vám vráti v ich zdravom vzhľade

Ľudské telo je zložitý organizmus a každá jeho súčasť musí fungovať bezchybne, aby ako celok dokázal odolávať chorobám a ťažkostiam. Mnoho z chorôb sa dá vyliečiť, ak sa podchytia ešte v zárodku, platí, že prevencia je najlepší spôsob ako sa chorobám vyhnúť, prípadne ich maximálne eliminovať. Cievy, čiže žily, plnia v našom tele úlohu rozvádzača krvi z tkanív a orgánov naspäť do srdca. Na ľudí pôsobí gravitácia, no aby aj napriek jej pôsobeniu neprúdila krv opačným smerom, v žilách sa nachádzajú ventily alebo chlopne, ktoré tomu majú zabrániť. No ak z nejakých príčin dôjde k ich poškodeniu, túto úlohu už nemôžu plniť a krv plynie opačným smerom ako má. Tak v žilách vzniká obrovský tlak, tie expandujú až tak, že krcove zily ich je vidieť na povrchu kože. Môžu dosiahnuť hrúbku od 0,1 až po 10mm, niekedy aj viac.

legs-high-heeled-black-shoes-luxury-sexy-attractive-woman-dressed-black-dress-posing-pier-luxury-resort-hotel-summer-vacation-tropical-beach_285396-6387

Podľa hrúbky viditeľnosti ich delíme na:

-hr. do 1mm sa nazývajú metličky

-s hr. od 1 do 3mm sú retikulárne žilky

-pri hr. nad 3mm hovoríme o varixoch

Nohy nám slúžia po celý život, a tak si aj zaslúžia našu pozornosť. Bez zdravých nôh sme bezmocní, preto je namieste prevencia, ktorá dokáže mnohé choroby odhaliť včas a my máme možnosť predísť ťažkým stavom. Kŕčové žily patria k najčastejším ťažkostiam, ktoré postihujú prevažne dolné končatiny, nerobia rozdiel medzi mužmi a ženami, dokonca v posledných rokoch postihujú aj mladšie ročníky. Hoci hlavná príčina vzniku kŕčových žíl nie je známa, poznáme aspoň faktory, ktoré na ich vznik vplývajú.

Patria sem:

-obezita

-ženské pohlavie

-pribúdajúci vek

-dedičnosť

-tehotenstvo

-horúce prostredie

-nevhodné oblečenie alebo obuv

-fajčenie

-dlhodobá práca v sede alebo v stoji

-dvíhanie ťažkých predmetov

-prekonaná žilová trombóza a podobne

Zena

To, že kŕčové žily spôsobujú škaredý vzhľad nôh, je asi najmenší problém, horšie je to zo zdravotného hľadiska. Ak pociťujete dlhodobo niektorý z týchto príznakov, treba vyhľadať lekára:

-bolesti

-opuchy

-pulzovanie

-pocit ťažoby v nohách

-syndróm nepokojných nôh

-pálenie a svrbenie kože

-nočné kŕče

-zvýšená potivosť

Ťažkosti sa môžu zhoršiť po dlhom sedení alebo státí, takže najlepšou prevenciou je striedanie polôh a dostatok pohybu, aby sa končatiny prekrvili. Nosenie kompresných pančúch, vyhýbanie sa alkoholu, nezdvíhať ťažké predmety či nosenie primeranej obuvi a odevov je to najmenej, čo môžete pre zdravie svojich nôh urobiť.