Vzťahy s teenagerom: skutočné problémy a príčiny nespokojnosti

Malé deti –malá starosť. Veľké deti – veľká starosť. Pokiaľ si tým neprejdete, neprežijete to- nepochopíte význam týchto viet.
Niekedy výchova prebieha bez akýchkoľvek problémov. Má na to vplyv viacero vecí :

tým

  • Rodina
  • Priatelia
  • Záujmy dieťaťa

Ak je všetko v rovnováhe, tak sa dieťa preženie pubertou bez škrabancov. Nie len tých na koži, ale hlavne tých na duši. Tie bývajú najhoršími. Pre dieťa aj pre nás.
Rovnako vychovávané deti žijúce v rovnakom milujúcom prostredí môžu mať ale prechod pubertou rozdielny. Jedno bezproblémový- druhé ťažký a vzdorovitý ?
Čím to je- vplyv rodiny bol rovnaký, odovzdaná láska a výchova rovnaká. Môže to byť:

  • Nevhodnými priateľmi- ktorí predstavujú v tomto období väčší vzor ako samotní rodičia
  • Sklamaním v láske- tú mládež prežíva veľmi zložito a vážne.
  • Neúspechmi v škole- ak si dieťa vyberie školu, ktorá ho nebaví, nevonia mu učenie- to je iba krok k problémom, ak to nepodchytíme od začiatku.
  • Zložitou povahou. Mladý človek je v tomto veku prirodzene zásadne proti všetkému! Tu pomôže iba trpezlivosť, argumentácia a akceptovanie jeho názoru- hoci s výhradami.

Ak to ako rodičia znášame ťažko, vždy si hovorme – bude to lepšie ! A ono to naozaj časom bude lepšie. Dieťa vyrastie, zmúdrie, založí si vlastnú rodinu a na problémoch, s ktorými ste sa stretávali v puberte sa budete už iba smiať.
Cesta k tomuto smiechu je ale dlhá a trnistá. Dúfajte len, že ste v detstve zahrnuli dieťa toľkou láskou a starostlivosťou, že sa to jednoducho musí prejaviť. Dúfajte, že ste mu vštepili také spoločenské normy, ktoré mu nedovolia skĺznuť mimo týchto hraníc.

sestry

Žiaľ aj doba je dnes zložitá. Niekedy bolo najväčším prehreškom fajčiť na záchode. Dnes sú nástrahy sveta oveľa väčšie. Vplyv internetu je väčší ako vplyv médii. Správy kolujúce po internete sú bez cenzúry a bez morálky. Výchovne súťažíte s obrovských súperom. Súťažíte so svetom hier a intríg, kde ľudský život nemá hodnotu. V hre ich má hráč aj päť !Reálny život ale nie. Tu je ešte stále len ten jeden jediný! Nedovoľme si pokaziť ho našim deťom a tým aj nám.