Zvážili ste trávnik?

Tam, kde boli kedysi voľné pozemky, vyrástli hypermarkety, supermarkety. Vysadili sme zem betónovými panelmi, postavili tieto moderné markety, plné ovocia a zeleniny. Moderné záhrady.
Načo teda tie staré?

trávník
 

Namiesto záhrady vysaďte trávniky!

Je to najčastejšia rada ľuďom s pozemkom a vlastnou záhradou. Prečo? Vedú k tomu logické a jednoznačné závery. Nikto dnes už nemá čas starať sa o záhradu. Namiesto pokojného popoludnia, stráveného v slamenom kresle s knihou a kávou v ruke, si niektorí ľudia stále ohýbajú svoje chrbáty a vyťahujú jednu burinu za druhou. A keď skončia, ešte okopať, popolievať a môžu ísť spať spokojne, pretože všetko stihli. Keby aspoň to. Ale kto mal niekedy záhradu, vie, že v záhrade nemáš hotovo nikdy. Takže si môžete zaspievať pieseň sadaj slnko sadaj a skončiť prácu, až keď je tma.
A prečo? Aby ste mohli ísť na druhý deň do práce spokojní, že vo svojej záhrade ste niečo stihli, aj keď ešte nie všetko…
 
křeslo

Ďalší dôvod, prečo trávnik

Keďže máme na prácu v záhrade stále menej a menej času, z miesta, kde kedysi vládla vysadená zelenina, stromčeky, kríky, teraz bujnie burina. Stromy, vysadené ako nízko rastúce jablone, sa týčia až do neba a na jablkách vo vysokej korune stromov si pochutnávajú už len hmyz a vtáci.
„Ale ja to spravím, len potrebujem trochu času.“
Takéto reči počúvame celý čas od týchto ľudí. Ale pravda je, že ten čas nemajú, ani ho mať tak skoro nebudú, pretože dnes už človek nie je závislý o toho, čo si dopestuje, ale od svojej práce v zamestnaní.
Avšak to tým ľuďom nevysvetlíte.
Predstavme si teda aspoň v našej fantázii, ako by to vyzeralo, keby namiesto bujnej vegetácie rôznych druhov burín a blatových chodníčkov, bol na celej ploche vysadený trávnik. Poukladané lavičky, stolíky, možno altánok. Nič náročné na údržbu, avšak jednoduché, pekné a udržiavané. Dýchajúce pokojom…