Ktoré krajiny sú kultúrne najrozmanitejšie?

Hľadáte multikultúrny zážitok? Choďte do Čadu, kde 8.6 milióna obyvateľov pochádza z viac ako 100 etnických skupín alebo to Toga, domova 37 kmeňov, ktoré rozprávajú 39 jazykmi a zdieľajú len minimum spoločnej kultúry a histórie.

 

Ak ste na tom práve opačne a hľadáte čo najmenej kultúrne rozmanitý zážitok, pocestujte do Argentíny, na Komory či na Haiti, krajín ktoré sú pravým kultúrnym opakom Čadu či Toga.

 sochy a světlo

Teda, urobte to len ak veríte Erkanovi Gorenovi z Oldenbergovej univerzity v Nemecku, ktorý skúmal kultúrnu diverzitu a ekonomický rast viac než 180 krajín. Vo svojej štúdii skombinoval dáta, etnické skupiny a rasy najmä podľa príbuznosti ich jazyka a spoločnej histórie, ktoré sú podľa neho najsilnejšími indikátormi možnej zdieľanej kultúry či zvykov.

 

Podľa jeho výsledkov, najkultúrnejšie krajiny nášho desaťročia sú nasledovné: Čad, Kamerun, Nigéria, Togo a Konžská demokratická republika. Tieto a mnohé iné africké krajiny sú často tými vedúcimi vo väčšine kultúru skúmajúcich rebríčkov, najmä kvôli veľkému množstvu pretrvávajúcich kmeňov domorodcov a ich jazykov. Jediná západná krajina, ktorá sa umiestila v top 20 je Kanada. Spojené štáty americké sa umiestili uprostred a podľa rebríčka sú na tom v kultúrnej diverzite len o niečo lepšie ako Rusko, a o niečo horšie ako Španielsko.

 

Argentína, Komory, Haiti, Dominikánska republika, Rwanda a Uruguaj sú naopak kultúrne najmenej rozmanité krajiny. Prvenstvo Argentíny môže byť prekvapujúce, najmä po zvážení masovej emigrácie Talianov a Nemcov po svetových vojnách, no 100% Argentínčanov rozpráva španielsky, 97% je bielych a viac ako 90% uvádza svoje náboženstvo ako rímsko-katolícke.

 práce s oslem

Pozor však na tradičnú chybu: kultúrna diverzita sa nerovná etnickej diverzite, ktorej štatistika by vyzerala úplne inak. Zatiaľ čo etnická diverzita sa zaoberá len ňou, kultúrna diverzita kombinuje etnický profil krajiny s jej jazykmi.