Psí asistenti

Slepeckého psa pozná každý z nás. Sú neoceniteľnými pomocníkmi. Vedeli ste však, že existuje oveľa viac oblastí, v ktorých dokážu psíci pomôcť? Radi by sme pripomenuli, že pomocníkom sa môže stať akékoľvek plemeno či kríženec. Najčastejšie sú používaní labradori a zlaté retrívre, ale dobré výsledky dosahujú aj kokeršpaniele či dokonca útulkové zmesky s vhodnou povahou.
Niektorí  z vás už možno počuli o psoch, ktorí svojho pána upozornia na cukrovkový záchvat. Upozornia na vysokú či nízku hladinu cukru v krvi a už je na pacientovi, aby si odmeral glykémiu a doplnil cukor či pichol inzulín.psí priatelia.jpg
Signálni pomocníci sa zase uplatňujú vo sfére nepočujúcich. V prípade, že započujú zvuk, napríklad alarm či zvonček, dotknú sa človeka a dovedú ho k zdroju hluku.
Imobilní uvítajú jednu ruku navyše a tou je pre nich práve ten ich chlpáč. Je vycvičený tak, aby dokázal vykonať rôzne úkony. Pre nás sú samozrejmosťou, ale človek na vozíku sa s nimi potýka ako s veľkými problémami. Patrí medzi ne podávanie spadnutých predmetov, podávanie vecí z chladničky. Vedia tiež stlačiť tlačidlá na výťahu, otvoriť dvere alebo dokonca pomôcť mechanickým ťahom v miestach, kde ruky vozíčkara nestačia.
Tieto úžasné tvory poskytujú pomoc aj epileptikom. Obvykle štekotom ohlásia začiatok záchvatu a odtiahnu človeka mimo nebezpečia. Počas samotnej epizódy ležia na chorom alebo sa mu pchajú pod hlavu. Všetky tieto opatrenia majú za následok menšie riziko úrazu. Následne prinesú lieky a mobil.asistenčný pes.jpg
Psychická podpora je zase dôležitá pre pacientov trpiacich úzkosťami, sociálnymi fóbiami či autizmom. Pre všetky tieto skupiny už organizácie ponúkajú asistentov so štyrmi labkami. Pre vojnových veteránov sú to bytosti, ktoré prvé vojdú do domu a zasvietia svetlo. Ak sa úzkostný človek cíti na hranici záchvatu, psík ho priľahne alebo vytvorí živú bariéru medzi ním a ostatnými. Autistické deti pri nich znovu nachádzajú pokoj a istotu.