Astronautka Christina Koch je ženskou rekordmankou v dĺžke pobytu na ISS

Ľudia sa od nepamäti pozerajú na oblohu s túžbou čo najviac sa dozvedieť o vesmíre. V súčasnosti ho sledujeme modernými ďalekohľadmi, aby sme získali čo najviac poznatkov o tom, čo nás obklopuje a čo sa nad našimi hlavami deje. Človek sa do vesmíru dostal v druhej polovici 20.storočia, keď ľudská noha po prvýkrát vstúpila na povrch Mesiaca. Astronauti sa od tých čias snažia získať čo najviac informácií o okolitom vesmíre, ktorého súčasťou je aj naša Zem a postupne zachádzajú čoraz hlbšie do vesmírneho priestoru.
 Astronautka na ISS
Obývaná vesmírna stanica
Medzinárodná vesmírna stanica,z anglického International Space Station, skrátene ISS, je momentálne jediná vesmírna stanica, ktorú postavil človek a v súčasnosti je aj jediná trvalo obývaná. Stanica sa začala stavať po vypustení prvého modulu Zarja, ktorý tvorí jej základy. Všetko to začalo 20.novembra 1998. Pozostáva z niekoľkých modulov a prvýkrát na ňu vstúpila stála posádka 2.novembra 2000. Od tohto dátumu sa posádky na nej striedajú približne každý polrok. Stanica obieha vo výške asi 410 kilometrov nad Zemou po obežnej dráhe a spĺňa úlohu výskumného strediska, v ktorom prebiehajú experimenty z fyziky, biológie či astronómie a podobne. Testuje sa tam  aj vybavenie a schopnosti kozmických lodí, ktoré sa pripravujú na misie na Mesiac a na Mars.Pohľad na Zem
 
V kozme už aj ženy
Donedávna patrili posty astronautov prevažne mužom, ale ani ženy nestoja v tejto oblasti bokom a už majú svoj čisto ženský tím, ktorému sa minulý rok podarilo vystúpiť do vesmírneho priestoru. Medzi nimi bola aj Christina Koch, štyridsaťjedenročná astronautka, ktorá prežila 11 mesiacov na ISS a 6.februára 2020 sa vrátila v spoločnosti dvoch kolegov na Zem. Na konferencii v Hustone sa vyjadrila, gravitácia jej nespôsobuje väčšie problémy a prispôsobuje sa jej celkom dobre. Dĺžkou pobytu vo vesmírnom priestore v trvaní 328 dní urobila ženský rekord. Ako povedala, po návrate mala problém s boľavým krkom, ktorý ju trápil zhruba jeden deň a pocity ako batoľa, ktoré sa snaží zdvihnúť hlavu a nejde to. Rodáčku z texaského Galvestone doma privítali jej obľúbeným jedlom, po ktorom počas pobytu vo vesmíre veľmi túžila a už po troch dňoch od pristátia sa s manželom a sučkou prechádzali po pláži v Mexiku. Christina vyletela na ISS už v marci minulého roka a členkou prvého ženského tímu, ktorý vystúpil do otvoreného vesmíru, sa stala v októbri. Momentálne je na stanici posádka tvorená jednou astronautkou, Jessicou Meirovou  a dvoma astronautmi.