Turecko, Volkswagen uzavrie dohodu o výrobnom závode.

Turecko je stále viac presvedčené, že nemecký výrobca aut Volkswagen postaví v krajine výrobný závod po „mimoriadne pozitívnom“ stretnutí vedúceho predstaviteľa spoločnosti a prezidenta Tayyipa Erdogana tento týždeň, uviedli tri turecké zdroje.
The New York Times minulý týždeň informovala, že obe strany viedli rozhovory o tureckom daňovom režime pre vozidlá s cieľom uzavrieť investíciu vo výške 1 miliardy eur.Volkswagen značka..jpg
Automobilový výrobca, ktorý tiež zvažoval investíciu v Bulharsku, neoznámil konečné rozhodnutie, ale zdroje uviedli, že Volkswagen je pozitívny z hľadiska investovania v Turecku.
Erdogan a vysokopostavený predstaviteľ VW prekonali väčšinu problémov počas stretnutia tento týždeň, uviedol jeden turecký zdroj so znalosťou veci. Zdroj VW povedal, že Erdogan sa tento týždeň stretol s generálnym riaditeľom VW Herbertom Diessom.
„Doteraz sa vyskytli nejaké malé problémy, napríklad daňové úpravy vozidiel, ktoré sa budú predávať. Na stretnutí sa dosiahla takmer úplná dohoda,“ uviedol turecký zdroj. „Ak nenájdete problém na poslednú chvíľu, investícia sa uskutoční v TR.“
Prísne TR dane z väčších automobilov obmedzujú väčšinu kupujúcich a miestnych výrobcov na menšie veľkosti motorov. Automobilov s motormi s objemom menším ako 1,6 litra tvorili v roku 2018 96 percent nového TR trhu s automobilmi. Informácie uviedli, že TR sa snaží nájsť vzorec na riešene obáv spoločnosti bez toho, aby znevýhodnilo existujúcich výrobcov automobilov.auto volkswagen.jpg
Hlavní výrobcovia ako Fiat, Renault, Ford, Hyundai a Toyota vyrobili minulý rok v TR viac ako 1,3 milióna motorových vozidiel.
Český premiér Andrej Babiš v utorok počas návštevy Ankary povedal, že VW investuje v Turecku veľkú investíciu.
Druhý zdroj uviedol, že stále je potrebné objasniť iba menšie záležitosti, najmä v daňových záležitostiach. Očakáva sa, že dohoda sa dosiahne o niekoľko týždňov a predpokladá sa, že závod bude postavený v západnej provincii Manisa.