Ako urobiť z domu domov?

Mnoho z vás sa už určite stretlo s tým, že po presťahovaní sa do nového domu alebo bytu, ste sa akosi nedokázali s novým priestorom zžiť a aj po dlhej dobe, ste sa stále necítili ako doma. Veru, urobiť zo štyroch holých stien domov môže byť riadna fuška. My vám prinesieme zopár tipov ako na to. A vôbec to nemusí byť také náročné, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

postel

Vôňa domova
Človek má niekoľko druhov pamäte. Vizuálnu, sluchovú, ale tá najsilnejšia je podľa mnohých odborníkov práve tá čuchová. Možno aj vy si pamätáte parfum, ktorý používala vaša stará mama, alebo vôňu, ktorou vždy rozvoniava byt vašich rodičov, keď k nim prídete. Čuch je veľmi mocný a tak aj on zabezpečuje to, aby sme sa niekde cítili príjemne a inde zasa nie. A práve preto nám môže vôňa, ktorá nám je príjemná pomôcť urobiť z holej nehostinnej miestnosti domov. Stačí len vybrať tú správnu vôňu, ktorá bude lahodiť vášmu nosu.

Spôsobov je hneď viacero. Vyskúšať môžete napríklad vonné tyčinky alebo sviečky, ktoré zaručene „prevoňajú“ celú miestnosť. V súčasnej dobe si môžete vybrať z naozaj nepreberného množstva rôznych možností. Pre mnohých však môže byť táto forma vône príliš silná. V takomto prípade môžete vyskúšať vôňu prirodzenú a to napríklad zo škorice, ovocia alebo napríklad aj vôňu čisto opretej bielizne. Je to len na vás, čo vám najviac pripomína domov, čo vo vás najviac vyvoláva pokoj a čo sa vám najviac páči.

apartmán

Spomienky, spomienky a ešte raz spomienky
…tie sú v našom živote veľmi dôležité. Plus, dokážu nám navodiť pocit domovo ako nič iné. A nejde o nič zložité. Stačí si len z vášho predchádzajúceho domova priniesť niečo, čo vám pripomína príjemné chvíle strávené napríklad s vašou rodinou, priateľmi alebo trebárs aj kolegami z práce alebo pokojne aj tie, ktoré ste strávili osamote, no zanechali vo vás pocit šťastia a pokoja. Mušle z dovolenky pri mori, soška, ktorú ste si priniesli z výletu na zaujímavom mieste alebo len fotografie, ktoré si zavesíte na stenu, alebo položíte na nočný stolík. Nemôžete zabúdať ani na tvorbu nových príjemných spomienok, či už v novom domove alebo mimo neho.

Interiér domova
Nakoniec tu máme pre vás jeden tip, ktorý sa týka samotného zariadenia vášho domova. Žiaľ, v tomto prípade sa nedá určiť presný postu. Platí tu len jedno jediné základné pravidlo: Zariaďte si interiér tak, ako je to pre vás prirodzené. Naschvál sme nepoužili slovo pekné. Prečo? Uhladené čisté biele sterilné interiéry sa páčia snáď každému. Však cítiť sa v takto zariadenej miestnosti ako doma je pre veľkú časť ľudí takmer nemožné. Ak by sme to však mali globalizovať, príjemne na človeka pôsobia mäkké hebké materiály, alebo napríklad aj drevo.

pokoj

A čo k tomu povedať na koniec? Urobiť z cudzieho priestoru domov vám môže dať zabrať. Je dôležité nič nesiliť a pokúsiť sa v novom priestore nabrať čo najrýchlejšie aj nové spomienky. Veci okolo nás nám môžu pomôcť, aby sme sa cítili lepšie, ale všetko je nakoniec len a len v našich hlavách.