Finančná gramotnosť? Je to niečo dôležité?

O čom je? No predsa o financiách.
Počuli ste už o nej? Nie? Tak vám to v skratke vysvetlím. V prvej triede na základnej škole ste sa naučili všeobecnej gramotnosti, čo zahŕňa písanie, čítanie a počítanie. Takže slovo gramotnosť znamená, že sa niečo naučíte a naďalej to vo svojom živote používate. Finančná gramotnosť je ako keby „umenie“ narábania s peniazmi. Je veľmi dôležitá pre život, no na školách sa zatiaľ nezaradila do základných osnov a preto sa nevyučuje.

kalkulačka

Ja som sa s týmto pojmom prvý raz stretla  na strednej škole, keď nám o finančnej gramotnosti prednášal finančný poradca. Pre mňa to boli veľmi obohacujúce informácie a môžem povedať, že ma posunuli dopredu. Ale v živote to nie je len o prednáškach. Štúdium je to najmenej, ale záleží len od vás, či tak budete aj žiť. Veď aké nespočetné množstvo ľudí ovláda pravidlá zdravého stravovania, ale koľko z nich tak naozaj žije? Dovolím si tvrdiť, že ani 50 %. Ale majú aspoň základ – vedomosti, lebo bez nich by nemohli začať. Takisto je to aj s finančnou gramotnosťou. Na začiatok potrebujete informácie ako efektívne narábať s peniazmi a až potom sa to dá vyžiť v praxi. Nie je to ľahké, ale stojí to za to.

myš

Kde získať informácie o finančnej gramotnosti?

 

Základné informácie som sa dozvedela z prednášok na našej škole. Kto nemá takú možnosť odporúčala by som mu začítať sa aspoň do článkov na internete. Ak ho táto téma zaujme (koho by nezaujala :), tak si môže prečítať knihy od Roberta Kiyosakiho. Podľa mňa sú to perfektné „učebnice“ s návodom ako na to. Mám ich prečítané všetky, nie so všetkým sa stotožňujem, ale tak to v živote chodí. Informácie mám a už len na mne záleží ako s nimi naložím. Ak vás knihy nebavia, existuje mnoho videí na youtube, ktoré vysvetľujú dopodrobna problematiku finančnej gramotnosti. O tom, že úrok nie je smerodajné číslo pri výbere hypotéky a podobné informácie.

To mi pripomína jednu moju spolužiačku, ktorá sa zúčastňovala na tých istých prednáškach o finančnej gramotnosti spolu so mnou. Ja som vtedy o tejto problematike počula prvýkrát, no ona sa tomu venovala už nejaký rok predtým spolu so spomínaným finančným poradcom. Nie aktívne, ale vedomosti jej žiadne nechýbali. Záverečný test z prednášok spravila na 100 %. No dovolím si tvrdiť, že práve ona by bola tým pravým príkladom, čo nevie svoje vedomosti pretaviť do praxe. Nebola z najlepších pomerov, ale namiesto rozmýšľania o budúcnosti (aj bližšej ako si môžete myslieť), hneď minula všetky svoje finančné prostriedky a zvyšok mesiaca žila pokojne na dlh. A to bola len na strednej škole.

myš

Práve týmto príbehom by som vás chcela varovať a motivovať, aby ste svoje ťažko nadobudnuté znalosti využívali v praktickom živote. Keď aj malými krôčikmi. Na konci vás čaká „sladká odmena“.