Podľa farby rozpoznáte, ktorý materiál na zateplenie je vhodný

Stavbári poznajú polystyrén ako materiál na zatepľovanie budov, ktoré sa za posledné roky masívne rozbehlo a v súčasnosti je pravdepodobne iba málo budov, ktoré nemajú zateplené fasády. Klasický polystyrén patrí ku bežným materiálom, používaným na udržanie tepla v budovách, no existuje už aj jeho modernejšia verzia, XPS, teda extrudovaný polystyrén.

Stavebné práce v interiéri

XPS je tvrdený polystyrén, ktorý sa ľahko rozpozná od toho klasického podľa farby, pretože sa vyrába v ružovom a zelenom odtieni. Vo veľkej miere sa podieľa na udržiavaní optimálnej teploty, teda zaistí ochranu proti prehriatiu, ale aj podchladeniu stien. Tento polystyrén sa vyrába iným spôsobom ako klasický, rozdiel je v štruktúre a v systéme vypeňovania, a tak v konečnom dôsledku neobsahuje polystyrénové guľôčky ako to poznáme pri bežnom type polystyrénu.

Výborné výsledky pri zatepľovaní domov sú práve vďaka vlastnostiam XPS, je pevný, a to je vlastnosť, ktorá umožňuje použiť ho aj na zateplenie podkrovia polystyrenom zateplenie strechy, pretože odoláva aj veľkému zaťaženiu aké môžu spôsobiť napríklad stromy, strešné parkoviská alebo terasy. Numericky môžeme túto hodnotu pevnosti vyjadriť možnosťou zaťažiť ho 30 -70 tonami na 1m2. XPS je vhodný na použitie aj do podláh v hrúbkach 50 a 100 mm alebo na podkrovia. V mieste podlahy s podlahovým vykurovaním sa používa polystyrén hrúbky 1 cm s vystužením sklotextilnou mriežkou.

Kvalitné materiály znamenajú moderné bývanie

Stropné podhľady je tiež možné vytvoriť pomocou tohto XPS polystyrénu, tvorený môže byť kazetami či doskami, ktoré sa doň vlepia alebo ukotvia. Výborné izolačné vlastnosti proti nasiakavosti vodou ho predurčujú aj na použitie pri zatepľovaní fasád v styku so zemou alebo pivníc. Povrchová úprava dosiek môže byť hladká alebo mriežkovaná, čiže drsná, a podľa toho ho treba aj použiť. Na drsnom povrchu sa lepšie udrží omietka, no hladký povrch je šmykľavý, a preto sa hodí na zateplenie spodnej stavby, teda podzemných múrov. Trh ponúka polystyrén rozličných hrúbok, povrchových úprav, parametrov, na zateplenie rôznych častí domu a podľa toho je stanovená aj jeho cena.