Starostlivosť o trávnik

Každý záhradkár sa rád popýši svojim pekne udržiavaným trávnikom v záhradke. Je za tým niekoľko ročná drina a starostlivosť, no v konečnom dôsledku je obdarený nádherným kusom trávy, ktorá mu robí radosť a skrášli jeho záhradku. Nie každý záhradkár vie ako na to a nie každý dosiahne požadovaného efektu. Prílišné zalievanie môže spôsobiť, že tráva začne hniť alebo opak bude vyschýnať. Priveľa hnojiva spôsobí vypálenie a primálo zase spôsobuje nedostatok živín na to, aby z udržiavaného kusu trávy vyrástol pekný trávnik. O to, aby ste mali pekný trávnik je treba dbať na jeho celkovú údržbu počas celého ročného obdobia a dopriať mu to čo práve potrebuje. Ak dodržíte týchto pár vecí, budete obdarení krásnym trávnikom.

sekačka

Prebudenie zo zimného spánku
Na jar sa trávnik pripravuje po zimnom spánku, keď teploty stúpnu nad 10 °C a je ho potreba vyčistiť od nečistôt, ktoré vplyvom zimných aspektov „zavítali“ na váš trávnik. Celú plochu zbavujeme nečistôt a prípadné nerovnosti vyrovnávame, pokiaľ nie sme spokojní. Na rad prichádza prvé tohtoročné hnojenie. Ak bola zima mokrá a zanechala za sebou dostatok vlahy, trávnik nezavlažujeme. Dosiahli by sme tak iba prevlhnutie pôdy, ktorá by nám neskôr spôsobila hnitie trávy.

Prvé kosenie
Tento dôležitý výkon práce je súčasťou dobre vyzerajúceho a zdravého trávnika. Kosenie by malo prebiehať, keď je tráva suchá a nie je vlhká od rannej rosy alebo dažďa. Používame kosačky určené na tvorenie anglického trávnika snažíme sa o dokonalú symetriu celej kosenej plochy. Po kosení je dôležité trávnik prihnojiť a zaliať ho najlepšie dažďovou vodou.

starost

Boj s burinou a škodcami
Na tento neustály boj s prírodou je najlepším riešením u buriny ručné vytrhávanie zo zeme aj s koreňovým systémom. Takto zabránite prípadnému rozšíreniu burín a zbavíte sa jej tak úplne. Krtince sa snažíme zakaždým odstraňovať a pre zabránenie novovzniknutých krtincov použijeme prístroje na plašenie krtkov alebo pri realizovaní trávnika použijeme sieť proti krtom, ktorá sa zabuduje pod trávu.